کره جنوبی 7 میلیارد دلار در حوزه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند

«یون سوک یول»، رئیس‌جمهور کره جنوبی، می‌گوید کشورش تا سال 2027 قصد دارد حدود 7 میلیارد دلار در حوزه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند تا بتواند یکی از سه کشور برتر در جهان درزمینه تراشه‌های پیشرفته باشد.

این سرمایه‌گذاری معادل 9.4 تریلیون وون (9.64 میلیارد دلار) است. همچنین کره جنوبی قصد دارد صندوق سرمایه‌گذاری 1.4 تریلیون وون (یک میلیارد و 33 میلیون دلار) جداگانه‌ای برای تقویت شرکت‌های نیمه‌هادی هوش مصنوعی نیز در این حوزه ایجاد کند. این تصمیم درحالی مطرح می‌شود که کره جنوبی تلاش می‌کند با کشورهایی مانند ایالات‌متحده، چین و ژاپن که سیاست‌های گسترده‌ای برای تقویت زنجیره تأمین نیمه‌هادی دارند، همگام باشد.

نیمه‌هادی‌ها پایه اصلی اقتصاد و صادرات کره جنوبی را به خود اختصاص می‌دهند. در ماه مارس، صادرات چیپ به بالاترین حد خود در 21 ماه گذشته رسید که رقمی در حدود 11.7 میلیارد دلار را به خود اختصاص داد. این رقم تقریباً یک‌پنجم کل صادرات کره جنوبی به‌عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا است.

رئیس‌جمهور کره جنوبی از برنامه‌های این کشور برای سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی خبر داد

یون سوک یول در نشستی با سیاست‌گذاران و مدیران صنعت تراشه اعلام کرد که رقابت فعلی در صنعت نیمه‌هادی‌ها درواقع یک جنگ صنعتی و همه‌جانبه بین کشورهاست.

دولت کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با اختصاص سرمایه و یک صندوق، قصد دارد به‌صورت قابل‌توجهی تحقیق و توسعه در تراشه‌های هوش مصنوعی مانند واحدهای پردازش عصبی مصنوعی (NPU) و تراشه‌های حافظه با پهنای باند بالا نسل بعدی را گسترش دهد.

مقامات کره جنوبی همچنین نسل بعدی هوش جامع مصنوعی (AGI) و فناوری‌های ایمن را که فراتر از مدل‌های موجود است، توسعه خواهند داد. ریاست‌جمهوری کره جنوبی این‌طور هدف‌گذاری کرده است که این کشور به یکی از سه کشور برتر در فناوری هوش مصنوعی ازجمله حوزه تراشه‌ تبدیل شود و تا سال 2030، سهم 10 درصدی یا بیشتر از بازار نیمه‌هادی را در جهان داشته باشد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *