دادستان‌ها به‌دنبال حکم زندان 36 ماهه برای مدیرعامل بایننس هستند

درحالی‌که طبق دستورالعمل‌های موجود، به‌نظر می‌رسد که «چنگ‌پنگ ژائو»، مدیرعامل سابق بایننس با حکمی بین 12 تا 18 ماه راهی زندان خواهد شد، دادستان‌های ایالات‌متحده ظاهراً به‌اتهام پولشویی به دنبال صدور حکم حبس 36 ماهه برای او هستند.

CNBC براساس تفهیم‌نامه مربوط به این موضوع که در دادگاه ناحیه غربی واشنگتن ثبت شده است، می‌گوید که مدیرعامل سابق بایننس باید محکومیت سنگین‌تری را سپری کند که «اهمیت جرایم او را نشان دهد». دادستان‌های ایالات‌متحده می‌گویند:

«مجازات حبس 36 ماهه – دو برابر بالاتر از محدوده دستورالعمل – منعکس‌کننده جدی‌بودن جرم، احترام به قانون و ایجاد بازدارندگی است و برای دستیابی به اهداف مجازات کافی است.»

نظر دادستان‌ها درباره مدیرعامل سابق بایننس

دادستان‌ها می‌گویند که ژائو قوانین ایالات‌متحده را «به‌طور بی‌سابقه‌ای» نقض کرده و او نسبت به مسئولیت‌های قانونی بایننس بی‌توجه بوده است. در این یادداشت جدید، دادستان‌ها گفته‌اند که بایننس تحت کنترل ژائو براساس مدل «غرب وحشی» عمل کرده است. آن‌ها می‌گویند:

«ژائو فکرش را نمی‌کرده که دستگیر شود و حتی در صورت دستگیری، تصور کرده که عواقب آن جدی نخواهد بود. اما او دستگیر شد و اکنون دادگاه تصمیم خواهد گرفت که باید چه جریمه‌ای برای جنایات خود بپردازد.»

انتظار می‌رود که دادگاه رسمی ژائو در 30 آوریل (11 اردیبهشت) برگزار شود.

ژائو متهم‌شده که به‌طور عمد در اجرای یک برنامه ضدپولشویی، طبق «قانون رازداری بانکی» (Bank Secrecy Act) عمل نکرده است و به بایننس اجازه داده تا تراکنش‌های مربوط به درآمدهای حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی را پردازش کند.

بایننس همچنین به‌طور جداگانه توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات‌متحده به سوءاستفاده از دارایی‌های مشتریان و اداره یک صرافی غیرقانونی و ثبت‌نشده در آمریکا متهم شده است.

ایالت‌متحده که بایننس و ژائو را به نقض قانون رازداری بانکی و تحریم‌های ایران متهم کرده، این صرافی را به پرداخت 4.3 میلیارد دلار جریمه محکوم کرده است. ژائو با پرداخت 50 میلیون دلار جریمه موافقت کرد.

ژائو در نوامبر سال گذشته، پس از اعلام این حکم از سمت مدیرعاملی بایننس کنار رفت و «ریچارد تنگ»، مدیربازارهای منطقه‌ای شرکت جایگزین او شد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *