ایران اکسپو؛ نمایشگاهی برای ارائه توانمندی‌های صادراتی/ ۲ میلیارد دلار قرارداد تجاری منعقد می‌شود

به گزارش خبرنگار ایبنا، مهدی ضیغمی؛ رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست خبری ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران و دومین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا اظهار کرد: اسفندماه سال ۱۴۰۱ اولین رویداد همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و حوزه غرب آفریقا را داشتیم و در اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی کشور و در واقع اولین نمایشگاه صادراتی ایران در ابعاد بزرگ را برگزار کردیم.

 
 ضیغمی بیان داشت: با توجه به دستاورد‌های بسیار خوب برگزاری این رویداد‌ها امسال تصمیم گرفته‌ایم برای همکاری‌های بیشتر ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران و دومین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا به طور هم‌زمان برگزار شود.

 
 رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه این رویداد از صبح جمعه آغاز به کار خواهد کرد، گفت: در مجموع ۲۸۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۲۶۰۰ نفر تائید شده‌اند و در حال انجام مراحل اخذ ویزا هستند.

 
 وی اضافهع کرد: یکی از چالش‌هایی که در سال گذشته نیز با آن مواجه شدیم محدودیت ظرفیت هتل‌ها در استان تهران است و به دلیل محدودیت‌ها در نظر داریم از حدود ۲۰۰۰ نفر در این رویداد میزبانی کنیم.

 
 ضیغمی تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در این رویداد از ۸۰ کشور و در حدود ۲۰۰۰ نفر خواهند بود. از میان کشور‌های شرکت کننده در رویداد بیش از ۴۰ کشور با هیئت عالی رتبه دولتی در این برنامه حضور خواهند داشت. در مجموع ۹۶ کشور برای شرکت در این رویداد ثبت نام کرده‌اند، که از میان آن‌ها برای بیش از ۸۰ کشور بلیط تهیه شده و در این رویداد حضور پیدا خواهند کرد. هدف اصلی و خروجی این دو اجلاس ارتقاء دستاورد‌ها و برنامه‌های تجاری خواهد بود.

 
 رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: سال گذشته پیش‌بینی کردیم که حدود یک میلیارد یورو به واسطه این نمایشگاه قرارداد تجاری و صادراتی ثبت خواهد شد و آمار‌ها نشان می‌دهد که بیش از این مقدار محقق خواهد شد. امسال نیز که در سال جهش تولید هستیم و جهش تولید نیز بدون صادرات محقق نمی‌شود، تلاش داریم با استفاده از این نمایشگاه به افزایش گروه کالایی صادراتی و مقاصد صادراتی ایران کمک کنیم.

 
 وی اضافه کرد: شنبه هفته آینده افتتاحیه نمایشگاه ایران اکسپو برگزار می‌شود و بازدید عمومی از نمایشگاه از روز یکشنبه آغاز می‌شود. مدت زمان نمایشگاه ۵ روز است و تا روز چهارشنبه ادامه دارد. در این رویداد بازدید‌هایی برای مقامات کشور‌های مختلف از پارک‌های علم و فناوری و کارخانه‌های ایران در نظر گرفته شده است.

 
 ضیغمی اظهار کرد: دعوتنامه‌هایی برای بیش از ۴۰ کشور آفریقایی ارسال شد و بیش از نیمی از کشور‌ها در سطح مقامات عالی رتبه در این رویداد حضور خواهند داشت. در مجموع حدود ۸۰ مقام عالی رتبه از قاره آفریقا را میزبانی خواهیم کرد.

 
 رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: با وجود اتفاقات و چالش‌های سیاسی اخیر مشارکت کشور‌های مختلف دنیا تنها حدود ۵ درصد نسبت به سال گذشته ریزش داشت. نکات قوت این رویداد افزایش قابل توجه هیئت‌های دولتی و کشور‌های خارجی، افزایش همکاری نهاد‌های مختلف داخلی، استفاده از ظرفیت اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا و تمرکز بیشتر بر مزیت‌های صادراتی کشور است.

 
 وی اضافه کرد: صبح جمعه دومین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و اتحادیه آفریقا با حضور بیش از ۳۰ کشور آفریقایی برگزار می‌شود و روز شنبه نیز ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران معروف به ایران اکسپو با شرکت قریب به ۲۰۰۰ تاجر و مقامات عالی از کشور‌های مختلف جهان برگزار می‌شود. در نظر داریم با برگزاری این رویداد در جهت جهش صادراتی کشور که مد نظر وزارت صمت و دولت سیزدهم است، حرکت موثری داشته باشیم.

 
 ضیغمی تصریح کرد: سال گذشته ۱۰ گروه کالایی در این رویداد حضور داشت، اما امسال آن را به شش گروه کالایی کاهش داده‌ایم. در این رویداد بیشتر بر مزیت‌های کشور متمرکز شده‌ایم و دلیل کاهش گروه‌های کالایی به همین علت است. به دلیل محدودیت در فضا و امکانات میزبانی از شرکت‌کنندگان خارجی برخی گروه‌های کالایی که در آن‌ها مزیت صادراتی نداشته‌ایم را حذف کرده‌ایم.

 
 وی اضافه کرد: البته امکانی را در نظر گرفته‌ایم که با درخواست تجار خارجی اگر گروه کالایی خارج از نمایشگاه متقاضی داشته باشد، فضایی برای حضور آن فراهم کنیم.

 
 رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان تاکید کرد: دولت عربستان اعلام کرده که آمادگی حضور در نمایشگاه ایران اکسپو را دارد و با هماهنگی‌های انجام شده یک هیئت دولتی با حضور معاون وزیر به عنوان رئیس هیئت و برخی مقامات دولتی و همچنین تجار بخش خصوصی عربستان در این رویداد شرکت می‌کنند. صنایع دانش بنیان، بخش ماشین آلات صنعتی و تولیدکنندگان حوزه مواد غذایی از جمله مهم‌ترین گروه‌های کالایی هستند که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 

انعقاد بیش از ۲ میلیارد دلار قرارداد تجاری و صادراتی در ایران اکسپو

رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه این برنامه با اشاره به اینکه ظرفیت بسیار بالایی برای ارتقا توامندی‌های صادراتی کشور در نمایشگاه ایران اکسپو وجود دارد، گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی که در سال‌های گذشته در حوزه تولید انجام شده است، باید برای سال‌های آینده برنامه‌هایی برای ارتقا زیرساخت‌های موردنیاز برگزاری در نظر گرفته شود. این رویداد ظرفیت حضور بیش از ۵ هزار تاجر از کشور‌های جهان را دارد، اما به دلیل محدودیت‌ها تنها حدود ۲ هزار نفر امسال در نمایشگاه ایران اکسپو شرکت می‌کنند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که در نتیجه برگزاری ششمین نمایشگاه ایران اکسپو بیش از ۲ میلیارد دلار قرارداد تجاری و صادراتی برای کشور منعقد شود. البته تمام قرارداد‌ها در جریان برگزاری منعقد نمی‌شود و برخی ممکن است خارج از زمان برگزاری نمایشگاه منعقد شود، بنابراین دستاورد برگزاری این نمایشگاه بیش از چیزی است که اعلام می‌شود.

ضیغمی تاکید کرد: حوزه پتروشیمی و فولاد با توجه به اینکه مهمترین گروه تولیدی کشور به شمار می‌رود، قطعا در نمایشگاه نیز مهمترین گروه کالایی خواهند بود، اما شرکت‌های بسیاری از گروه‌های کالایی مختلف و صنایع دیگر نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *