اپل به استفاده غیرقانونی از مواد معدنی کنگو برای ساخت آیفون متهم شد

جمهوری دموکراتیک کنگو، اپل را به استفاده غیرقانونی از مواد معدنی استخراج‌شده از این کشور مستقر در آفریقای مرکزی در زنجیره تأمین خود متهم کرده است.

اپل و اکثر غول‌های فناوری مدت‌هاست که متهم به تأمین قلع، تنگستن و تانتالیوم (مواد 3T) از کشورهایی شده‌اند که با انجام این کار به گروه‌های خشونت آمیز آن‌ها کمک مالی می‌شود. براساس گزارش بلومبرگ، گروهی از وکلای بین‌المللی به نمایندگی از دولت کنگو، فهرستی از سؤالات را در این رابطه برای غول کوپرتینویی ارسال کردند و به آن سه هفته برای پاسخگویی فرصت داده‌اند.

آن‌ها ادعا کرده‌اند که اپل در زنجیره تأمین محصولات خود، مانند آیفون از مواد معدنی مذکور که به‌طور غیرقانونی از این کشور استخراج‌شده استفاده می‌کنند. در نامه آن‌ها آمده است:

«هرچند اپل اعلام کرده که به‌طور قانونی از مواد معدنی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند، اما به نظر نمی‌رسد که این ادعاها براساس شواهد عینی قابل تأیید باشند. در حالی که تولید مواد معدنی مهم 3T در رواندا نزدیک به صفر است، غول‌های فناوری ادعا می‌کنند که مواد معدنی آن‌ها از رواندا تأمین می‌شود.»

ظاهراً وکلای نماینده کنگو ادعا کرده‌اند مواد معدنی که اپل مدعی‌شده آن‌ها را از رواندا دریافت می‌کند، به‌طور غیرقانونی از این کشور استخراج‌شده و سپس به رواندا منتقل شده است.

وکلا در نامه خود همچنین با گزارش Conflict Minerals اپل مخالفت کرده‌اند که در آن ادعا‌شده هیچ ارتباطی بین شرکای پالایشگاهی آن و گروه‌های خشن منطقه وجود ندارد. با این حال، وکلای جمهوری دموکراتیک کنگو در بیانیه خود می‌گویند که استفاده از این مواد معدنی توسط زنجیره تامین اپل همچنان ادامه دارد و در نتیجه محصولات غول فناوری «به خون مردم کنگو آلوده» است.

مواد معدنی 3T که شامل قلع، تنگستن و طلا می‌شود برای ساخت قطعات الکترونیکی ضروری هستند. به‌عنوان مثال قلع در لحیم‌کاری بردهای مدار آیفون استفاده می‌شود. تجارت این دسته از مواد راه اصلی تامین مالی شبه‌نظامیان جمهوری خلق کنگو و گروه‌های تروریستی این کشور است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *