استارتاپ هوش مصنوعی «xAI» ایلان ماسک در حال دریافت سرمایه 6 میلیارد دلاری است

xAI، استارتاپ هوش مصنوعی «ایلان ماسک» که سال گذشته کار خود را برای رقابت با OpenAI آغاز کرد، ظاهراً طی هفته‌های آینده سرمایه‌ای 6 میلیارد دلاری دریافت خواهد کرد که با وجود آن، ارزش این استارتاپ به 18 میلیارد دلار خواهد رسید.

طبق گزارش تک‌کرانچ، شرایط این معامله تاکنون یک بار تغییر کرده و حتی در آینده نیز ممکن است تغییر کند. ابتدا در هفته گذشته، «جرد بیرچال» که ریاست دفتر خانواده ماسک را برعهده دارد، گفته بود که xAI به دنبال یک سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری است. حالا منابع این نشریه از دریافت سرمایه 6 میلیارد دلاری توسط استارتاپ هوش مصنوعی ایلان ماسک خبر داده‌اند.

Sequoia Capital و Future Ventures که توسط «استیو یووروتسون»، دوست قدیمی ماسک تاسیس شده است، از جمله سرمایه‌گذاران این برنامه هستند.

ماسک در سال 2023، استارتاپ xAI را در جستجوی جایگزینی برای OpenAI که تحت حمایت مایکروسافت است، تأسیس کرد. پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم ایلان ماسک برای جمع‌آوری 6 میلیارد دلار در حوزه هوش مصنوعی منتشر شده بود، اما در اوایل سال جاری میلادی، او اعلام کرد که xAI با سرمایه‌گذاران بالقوه برای تأمین منابع مالی مذاکره‌ای نکرده است.

البته ماسک درباره گزارش جدیدی نیز اظهارنظری نکرده است و منابع تک‌کرانچ ظاهراً ایمیلی در این رابطه مشاهده کرده‌اند. بلومبرگ نیز به نقل از منابع خود به دریافت سرمایه 6 میلیارد دلاری توسط xAI اشاره کرده است.

xAI در ماه مارس یک نسخه پیشرفته‌تر از چت بات خود را به نام Grok-1.5 معرفی کرد. چت‌بات Grok برای استفاده کاربران پریمیوم شبکه اجتماعی X که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، در دسترس است. باید منتظر ماند و دید که بالاخره شرکت‌های بزرگ در xAI سرمایه‌گذاری می‌کنند یا خیر.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *