ارزش بازار انویدیا یک‌شبه ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت

سهام انویدیا روز جمعه 10 درصد سقوط کرد تا این غول سازنده تراشه، از مارس 2020 و زمانی که ارزش این شرکت یک‌دوازدهم ارزش بازار فعلی 1.9 تریلیون دلاری آن بود، بدترین روزش را تجربه کند. با این ریزش 200 میلیارد دلار از ارزش بازار تراشه‌ساز سبز از بین رفت.

براساس گزارش CNBC، سقوط سهام انویدیا ظاهراً به خود این شرکت چندان ارتباطی نداشته است؛ ظاهراً این موضوع به Super Micro Computer مربوط می‌شود که یکی از فروشندگان سرورهای مبتنی بر انویدیاست و روز جمعه با کاهش 23 درصدی سهام خود مواجه شد. در هنگام نوشتن این گزارش، سهام انویدیا با قیمت 759.64 دلار به‌ازای هر سهم معامله می‌شود.

دلیل سقوط سهام انویدیا

در ماه ژانویه، Super Micro Computer گزارش غیررسمی مربوط به فروش و درآمد خود را 11 روز قبل از زمان در نظر گرفته‌ شده برای اعلام گزارش مالی سه‌ماهه دوم تغییر داد. همین موضوع ظاهراً باعث سقوط سهام آن شده است.

Super Micro و انویدیا همچنین روز جمعه در شاخص S&P 500 بدترین عملکرد را داشته‌اند.

درست مانند انویدیا، Super Micro نیز در چند وقت گذشته به‌دلیل تقاضای سیری‌ناپذیر برای رایانه‌های مبتنی بر Nvidia که برای ساخت برنامه‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT استفاده می‌شوند، فروش سرسام‌آوری را تجربه کرده است.

البته علاوه‌ بر این دو شرکت، سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود در سهام بسیاری از شرکت‌های حوزه نیمه‌رسانا را کاهش داده‌اند. شاخص نیمه‌هادی VanEck متمرکز بر تراشه نیز در روز جمعه با افت 4.5 درصدی روبه‌رو شده و سهام Arm نیز 17 درصد سقوط کرده است. AMD، رقیب اصلی انویدیا نیز شاهد کاهش 5 درصدی سهام خود بوده است.

Super Micro Computer از ارتباط خود با انویدیا سود بزرگی کرده و این بازار همچنان میزبان رقابت عظیمی است. شرکت‌هایی ازجمله Dell و Hewlett Packard Enterprise نیز درحال برنامه‌ریزی برای ساخت سیستم‌هایی با استفاده از آخرین نسل از واحدهای پردازش گرافیکی Blackwell انویدیا هستند.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *