معماری هسته Zen 5 شرکت AMD حدود 40% سریع‌تر از Zen 4 است

طبق شایعه‌ی جدید منتشر شده، به نظر می‌رسد پردازنده‌های Zen 5 شرکت AMD ممکن است حدود ۴۰% سریع‌تر از Zen 4 باشند.

Lisa Su، مدیرعامل AMD، در اوایل سال جاری تایید کرد پردازنده‌های مبتنی بر Zen 5 برای برنامه‌های کلاینت و سرور در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ عرضه خواهند شد. افشاگری‌های اخیر اطلاعاتی در مورد معماری هسته جدید و یک معماری جدید ارائه کرده‌اند. اکنون شایعات جدید حاکی از آن است که که تکنولوژی Zen 5 می‌تواند یک ارتقاء عظیم نسبت به Zen 4 باشد.

این شایعه توسط Kepler_L2، افشاگر شناخته شده بخش سخت‌افزار منتشر گردیده که می‌گوید هسته‌های Zen 5 به طور قابل ملاحظه‌ای سریع‌تر از Zen 4 خواهند بود. با توجه به پست وی در فروم AnandTech، تست‌های بنچمارک SPEC نشان می‌دهد که هسته‌های Zen 5 می‌تواند بیش از ۴۰ درصد سریع‌تر از Zen 4 باشد و احتمالاً نسل بعدی CPUهای AMD را نسبت به نسل فعلی ارتقاء داده است.

البته در این تست‌ها اشاره نشده که این رقم بر اساس معیارهای عدد صحیح است یا ممیز شناور. بدیهی است که مورد اول مفیدتر خواهد بود، زیرا نشان‌دهنده بهبود قابل توجه عملکرد در هر دو بار کاری تک رشته‌ای و چند رشته‌ای است. هیچ صحبتی در مورد اینکه آیا بهبود ذکر شده یک رقم متوسط است یا تا ۴۰% بیشتر خواهد بود، وجود ندارد. در هر صورت، در این مرحله هنوز شایعه است و باید منتظر انتشار اطلاعات رسمی باشیم.

انتظار می‌رود معماری هسته‌ای Zen 5 در چند سال آینده به طیف وسیعی از پردازنده‌ها، از جمله پردازنده‌های رومیزی Granite Ridge که قرار است اواخر سال ۲۰۲۴ با نام Ryzen 9000 وارد بازار شوند، قدرت دهد. دیگر تراشه‌های مورد انتظار مبتنی بر Zen 5، APUهای Strix Point هستند که قرار است امسال نیز عرضه شوند. همچنین پردازنده‌های لپ‌تاپ Fire Range و APUهای پرچم‌دار Strix Halo احتمالاً در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهند شد.

این شرکت همچنین از هسته‌های Zen 5 به نام Nirvana و ۵C Prometheus در پردازنده‌های سرور سرور EPYC نسل بعدی خود استفاده خواهد کرد که قرار است در اواخر سال ۲۰۲۴ وارد بازار شوند. طبق گزارش‌های قبلی، این تراشه‌ها بر روی فرآیند ۳ نانومتری TSMC ساخته می‌شوند و در سه ماهه سوم ۲۰۲۴ وارد تولید انبوه خواهد شد.

شرکت AMD رسماً اعلام کرده است که Zen 5 چندین ارتقاء نسبت به Zen 4 ارائه خواهد کرد. از جمله‌ی این موارد می‌توان به عملکرد و راندمان بهبود یافته و همچنین هوش مصنوعی یکپارچه و بهینه‌سازی‌های یادگیری ماشین اشاره کرد.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *