سناتو آمریکایی خواستار جلوگیری از فروش تمام کالاها به هواوی شد

سناتور «مارکو روبیو»، پس از اینکه شرکت تحریم‌شده هواوی اخیراً از لپ تاپ جدید مجهز به تراشه هوش مصنوعی اینتل خود، یعنی یعنی MateBook X Pro رونمایی کرد، از دولت بایدن درخواست کرده تا تمام فروش‌ها به غول چینی را مسدود کند.

معرفی اولین لپ‌تاپ مجهز به هوش مصنوعی هواوی، MateBook X Pro با پردازنده جدید Core Ultra 9 اینتل، هفته گذشته با اعتراض قانون‌گذاران آمریکایی مواجه شد که گفتند این موضوع نشان می‌دهد وزارت بازرگانی به اینتل برای فروش تراشه خود به غول چینی چراغ سبز نشان داده است.

خواسته سناتور آمریکایی نسبت به هواوی

روبیو حالا در نامه‌ای به «جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی آمریکا گفته است که اگر وزارت بازرگانی مجوز عرضه این تراشه را صادر کرده باشد، اقدامی غیرقابل‌قبول نسبت به کنترل‌های صادراتی ایالات متحده علیه انجام داده است.

طبق گزارش رویترز، او در نامه خود نوشته است:

«ما از شما می‌خواهیم در این موضع آسیب‌رسان تجدیدنظر کنید و فوراً کلیه مجوزهای صادراتی به هواوی را لغو کنید.»

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه ایالات‌متحده بیش از پیش در حال فشار آوردن به دولت بایدن هستند تا اقدامات جدی‌تری نسبت به هواوی اتخاذ کند. به گفته آن‌ها، برخی از کسب‌و‌کارهای چینی با وجود نگرانی‌هایی که از بابت امنیت ملی وجود دارد، طی چند سال گذشته تا حدودی مجدداً احیا شده‌اند.

ایالات متحده در سال 2019 هواوی را به دلیل نگرانی‌های مربوط به جاسوسی از کاربران آمریکایی در فهرست سیاه تحریم‌های تجاری خود قرار داد. با این وجود، تامین‌کنندگان آمریکایی باید قبل از عرضه محصول خود به شرکت‌های چینی مانند هواوی به‌دنبال یک مجوز‌ خاص و دشوار باشند. یکی از این مجوزها که توسط دولت ترامپ صادر شده، به اینتل اجازه می‌دهد که از سال 2020 پردازنده‌های مرکزی خود را برای استفاده در لپ‌تاپ‌های هواوی، به چین بفرستد. نکته جالب دیگر اینکه با وجود این تحریم‌ها، سود هواوی در سال 2023 نسبت به 2022، حدود دو برابر بیشتر شد. 

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *