سرویس استارلینک احتمالاً در سال 2024 برای اولین‌بار به سود خواهد رسید

اسپیس ایکس اوایل سال 2018 دو ماهواره را به‌صورت آزمایشی در مدار زمین قرار داد و سپس در سال 2019، اولین دسته از 60 ماهواره استارلینک V0.9 را به فضا پرتاب کرد. استقرار گسترده ماهواره‌های این سرویس از ژانویه 2020 آغاز شد و تا به امروز، اسپیس ایکس بیش از 6300 ماهواره پرتاب کرده است. حالا پیش‌بینی شده که سرویس استارلینک شرکت متعلق به ایلان ماسک در سال 2024 سودآور خواهد شد.

اسپیس ایکس با وجود موشک‌های فالکون 9 خود که می‌توان از آن‌ها مجدداً استفاده کرد، این قابلیت را دارد که ماهواره‌های استارلینک را با هزینه کمتری پرتاب کند. بااین‌حال، ساخت و راه‌اندازی زیرساخت‌های موردنیاز آن‌ها بسیار زیاد است.

پیش‌بینی درآمد استارلینک در سال 2024

Ars Technica در گزارش جدید خود به نقل از داده‌های شرکت تحقیقاتی Quilty Space تخمین زده که سرویس استارلینک با نزدیک به سه میلیون مشتری در سراسر جهان، امسال به درآمد 6.6 میلیارد دلاری و جریان نقدی آزاد (FCF) تخمینی 600 میلیون دلاری خواهد رسید که با این شرایط، سرویس مذکور برای اولین‌بار در تاریخ کوتاه خود، به سود دست پیدا می‌کند.

«کریس کوئیلتی»، یکی از بنیانگذاران Quilty Space، اذعان می‌کند که تلاش‌های اسپیس ایکس از نظر سرعت پرتاب و تأثیر آن بر بازار به‌طور قابل توجهی دست‌کم گرفته شده است. علاوه‌براین، طراحی عمودی ماهواره‌های اسپیس ایکس باعث می‌شود تا نه‌تنها هزینه‌های پرتاب، بلکه هزینه‌های تولید آن نیز کاهش پیدا کند.

در این گزارش همچنین پیش‌بینی شده که شرکت فضایی متعلق به «ایلان ماسک» پس از عملیاتی‌شدن موشک غول‌پیکر استارشیپ رشد بیشتری داشته باشد. با وجود این موشک، اسپیس ایکس قادر خواهد بود که نسخه‌های جدید و سنگین‌تر ماهواره‌های Starlink را در مدار قرار دهد و اتصال مستقیم به اینترنت را برای کاربر فراهم کنند.

اسپیس ایکس اخیراً دسترسی مشتریان به سرویس خود در مناطق تأییدنشده را قطع کرده بود و طبق گفته ماسک، شدیدترین طوفان خورشیدی دو دهه اخیر که به‌تازگی به زمین رسیده منظومه ماهواره‌ای استارلینک را تحت تأثیر خود قرار داده است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *