توافقی میان بنیان‌گذاران شرکت و ایلان ماسک وجود نداشته است

شرکت OpenAI در سندی که برای دادگاه ارسال کرده، مدعی شده است که برخلاف ادعاهای ایلان ماسک، هیچ «توافق تأسیسی» درباره حفظ وضعیت غیرانتفاعی این شرکت یا باز نگه‌داشتن دسترسی به کد منبع محصولات آن‌ها وجود نداشته است.

به‌ گزارش CNBC، شرکت سازنده چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT در سندی که برای دادگاه فرستاده، ادعاهای ایلان ماسک را رد کرده و گفته که میان بنیان‌گذاران این شرکت توافقی وجود نداشته است که این کسب‌وکار را ملزم کند تا به‌صورت غیرانتفاعی و متن‌باز به کار خود ادامه دهد.

در سندی که OpenAI به دادگاه عالی سان‌فرانسیسکو ارسال کرده، آمده است: «هیچ توافق تأسیس یا هیچ توافق دیگری با ماسک وجود نداشته. توافق تأسیس روایتی خیالی است که توسط ماسک تعریف شده تا ادعای نامحقق او بر ثمرات پروژه‌ای را توجیه کند که در ابتدا حامی‌اش بوده و بعد رهایش کرده و در ادامه دیده که بدون او به موفقیت رسیده است.»

OpenAI ادعاهای شکایت ایلان ماسک را رد کرد

OpenAI در سند خود می‌گوید اگر بنا باشد که اسناد شرکت برملا شوند، مدارک نشان می‌دهند که ماسک نیز با تغییر ساختار به‌ نفع سودآوری موافق بوده است. سازنده ChatGPT می‌گوید: «ماسک با دیدن پیشرفت‌های فناورانه چشمگیر OpenAI، می‌خواهد موفقیت شرکت را از آن خود کند. به‌ همین خاطر این شکایت را ثبت کرده است و افراد مدعی علیه در این پرونده را به نقض قراردادی که هرگز وجود نداشته و همچنین ادای وظایفی که ماسک هرگز محق آن‌ها نبوده، متهم کرده و خواستار جبران خسارت به‌ نفع یکی از رقبای OpenAI شده است.»

ایلان ماسک چندی پیش از OpenAI شکایت کرد و مدعی شد که این شرکت قرارداد میان آن‌ها را نقض کرده است. او در شکایت خود به یک «توافق تأسیس» مربوط به سال 2015 اشاره کرد که ظاهراً بین خودش و دو بنیان‌گذار دیگر OpenAI، یعنی «سم آلتمن» و «گرگ براکمن»، بسته شده بود. طبق قرارداد مورد ادعای ایلان ماسک، این سه نفر متعهد شده بودند که OpenAI در وضعیت غیرانتفاعی باقی بماند و برای کسب سود اطلاعات خود را خصوصی نکند.

این شرکت پیش‌تر نیز در پستی در وبلاگ خود بخشی از ادعاهای ایلان ماسک را رد کرده بود.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زنجیره تامین نیازها