تبدیل ماستودون به یک شرکت غیرانتفاعی با حضور یک ایرانی در هیئت‌مدیره

ماستودون (Mastodon)، شبکه اجتماعی رقیب ایکس، از تشکیل یک نهاد غیرانتفاعی 501(c)(3) در ایالات‌متحده خبر داده که هدف آن دریافت کمک‌های مالی و حمایت‌های غیرنقدی معاف از مالیات است. همچنین هیئت‌مدیره این نهاد جدید نیز اعلام شده که اعضای آن شامل افرادی ازجمله «امیر قوی» ایرانی و «بیز استون»، یکی از بنیان‌گذاران توییتر می‌شود.

در پست وبلاگ Mastodon توضیح داده شده است که هیئت‌مدیره این نهاد غیرانتفاعی براساس ارزش‌های آن‌ها انتخاب شده و با ارزش‌های ماستودون همپوشانی دارد. ماستودون همچنین می‌گوید با نظرات آن‌ها، به ارائه یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز رایگان و متن‌باز ادامه خواهد داد.

فهرست هیئت‌مدیره ماستودون با حضور یک ایرانی

لیست اعضای هیئت‌مدیره ماستودون به شرح زیر است:

  • «اسراء الشافعی»: مدافع حقوق بشر و بنیان‌گذار Majal.org
  • «کارین بزویدنهو»: مدیرسابق بنیاد Shuttleworth و حامی کارآفرینان اجتماعی
  • «امیر قوی»: رئیس ایرانی‌الاصل بخش تراکنش‌های فناوری شرکت حقوقی Fried Frank
  • «فلیکس هلاتکی»: مدیر امور مالی Mastodon
  • «بیز استون»: کارآفرینی که بیشتر به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار توییتر شناخته می‌شود

این شبکه اجتماعی در بیانیه خود می‌گوید:

«با راهنمایی‌های بیشتر این هیئت و حمایت باورنکردنی جوامع درحال‌رشد ما، Mastodon در مأموریت خود برای ارائه شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز رایگان و متن‌باز ثابت قدم خواهد ماند.»

ماستودون در ادامه پست خود توضیح می‌دهد که اداره مالیات آلمان به‌طور ناگهانی وضعیت غیرانتفاعی آن را که در سال 2021 دریافت شده بود، پس گرفت. مشاور مالیاتی Mastodon ظاهراً درخواست تجدیدنظر خود برای را ارائه کرده، اما هنوز اطلاعات جدیدی در این رابطه اعلام نشده است.

این شرکت همچنین در بیانیه خود از «جف اتوود»، برنامه‌نویس و نویسنده آمریکایی و همچنین موزیلا برای کمک 100 هزار دلاری آن‌ها در سال جاری برای حمایت از تشکیل نهاد غیرانتفاعی ماستودون تشکر کرده است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *