استارتاپ Mistral ظاهراً به‌دنبال جذب سرمایه 500 میلیون یورویی است

استارتاپ هوش مصنوعی فرانسوی Mistral که تحت حمایت مایکروسافت قرار دارد، ظاهراً درحال مذاکره برای جذب 500 میلیون یورو در قراردادی است که ارزش آن را بیش از دو برابر می‌کند و به حداقل 5 میلیارد یورو می‌رساند. سه بنیان‌گذار این استارتاپ، تنها چهار ماه پس از جمع‌آوری حدود 400 میلیون یورو که ارزش این استارتاپ را به 2 میلیارد یورو رساند، حالا ظاهراً می‌خواهند سرمایه بیشتری جذب کنند.

فایننشال تایمز به نقل از چند منبع آگاه به مذاکرات گزارش می‌دهد که سرمایه‌‌گذاران خطرپذیر و صندوق‌های ثروت مستقل ازجمله طرف‌های مذاکره با استارتاپ Mistral محسوب می‌شوند؛ به‌نظر می‌رسد افراد و شرکت‌های بسیاری مشتاق حمایت از این شرکت مستقر در پاریس هستند. درواقع از Mistral به‌عنوان رقیب اروپایی شرکت‌های دره سیلیکون آمریکا مثل OpenAI و آنتروپیک یاد می‌شود.

رشد سریع این استارتاپ یک‌ساله حتی باتوجه به رونق دیوانه‌کننده هوش مصنوعی در 18 ماه گذشته، بسیار قابل توجه است. مدتی پیش نیز مایکروسافت اعلام کرد که یک همکاری چندساله را با این شرکت شروع می‌کند.

گیوم لامپل (Guillaume Lample). آرتور منش (Arthur Mensch). تیموتی لاکروا (Timothee Lacroix)؛ بنیان‌گذاران Mistral

شرکت Mistral به دنبال جذب سرمایه‌ای هنگفت است

Mistral که در ماه می 2023 (اردیبهشت 1402) توسط سه محقق سابق متا و هوش مصنوعی گوگل تأسیس شد، تاکنون چندین نسخه از مدل هوش مصنوعی خود را عرضه و از یک چت‌بات به نام Le Chat رونمایی کرده است. از چند ماه گذشته نیز این شرکت شروع به درآمدزایی کرد.

مانند رقبای خود، Mistral نیز با توسعه مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) وارد جریان ساخت هوش مصنوعی مولد شد؛ این هوش مصنوعی‌ها می‌توانند در عرض چند ثانیه پاسخ‌های متنی به درخواست‌های کاربر تولید کنند. توسعه LLM‌ها به مقدار زیادی تراشه و قدرت‌های محاسباتی نیاز دارد و به شدت نیز پرهزینه است. به گفته دو نفر که از این فرایند مطلع هستند، سرمایه جدید جمع‌آوری‌شده توسط Mistral، صرف تأمین تراشه‌های موردنیاز برای آموزش و اجرای مدل‌های آن می‌شود.

همچنین استارتاپ Mistral با رویکرد متن‌بازبودن مدل‌های خود را توسعه می‌دهد و دیگر توسعه‌دهندگان می‌توانند به کد منبع مدل‌ها دسترسی داشته باشند. بااین‌حال، هنوز مشخص نیست که این استارتاپ آیا توانایی رقابت با غول‌های فناوری را دارد یا خیر. به گفته یکی از بنیان‌گذارن این شرکت، اولین مدل هوش مصنوعی Mistral با تیمی 10 نفره و با صرف کمتر از 500 هزار دلار هزینه، آموزش داده شده است.

منبع خبر

نظر و دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *